Panenka, která pomáhá dětem

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

28.02.2011 Publikoval(a) (4 679)
Rubrika: Šití, Šití - návody

Jistě víte, že Fler podporuje aktivitu UNICEF s názvem „Adoptuj panenku a zachráníš dítě“. Dnes bychom rádi pomohli těm, kteří uvažují o možnosti pomoci právě výrobou této panenky, ale nejsou si docela jisti tím, jestli na to jejich síly stačí.

Panenku může vytvořit každý:

  • žáci základních škol, kteří budou moci při výrobě panenek/panáčků v předmětech výtvarné nebo pracovní výchovy rozvíjet svoje tvořivé schopnosti a dovednosti a zároveň prohlubovat znalosti zeměpisu a historie, včetně rozvoje sociálního cítění i schopnosti empatie,
  • žáci a studenti výtvarných škol, kteří při tvorbě panenky mohou uplatnit již získané znalosti a dovednosti,
  • všichni, kdo chtějí tímto způsobem přispět k záchraně dětí v rozvojových zemích.


Pokyny k tvorbě panenky

Panenku, kterou jste vytvořili, laskavě zašlete na adresu Českého výboru pro UNICEF, Elišky Peškové 17/741, 150 21 Praha 5
Panenka je vyráběna podle střihu a po zhotovení je svým tvůrcem opatřena „rodným listem“, na kterém je uvedeno její jméno, její fotografie, země, odkud pochází, její výška a také jméno a adresa jejího tvůrce. Střih a rodný list jsou součástí tištěných propagačních materiálů k projektu a UNICEF vám je zašle na požádání (nezapomeňte ve svém e-mailu uvést svoji poštovní adresu). Střih si můžete stáhnout také na internetu – zde (střih, který je na internetu, je třeba nejprve zvětšit do stanovené velikosti). Střihová šablona, kterou naleznete níže, je upravena tak, aby už nebylo nutné měnit její velikost a je velikostně shodná se střihem na šatičky, který najdete v následujícím díle.

Postup výroby panenky

  • Nakresli obrys tělíčka panenky na dvojitě složenou látku o výšce 30 – 50 cm.
  • Vystřihni přední a zadní díl tělíčka panenky a ponech slabý okraj na sestehování.
  • Sestehuj oba díly k sobě s tím, že ponecháš na boku otvor (A-B) pro vyplnění tělíčka panenky po sešití materiálem na vycpání.
  • Můžeš oba díly sešít ručně nebo na šicím stroji.
  • Vyplň tělíčko vložením materiálu na vycpání a uzavři otvor skrytým sestehováním.
  • Sešití proveď v blízkosti rozčlenění paží a nožiček panenky, aby byla umožněna její pohyblivost.
  • V tomto okamžiku můžeš panenku obléci. Její oblečení může být typické pro zemi, z které pochází, nebo ho zvol dle své fantazie
  • Namaluj nebo vyšij jí tvářičku – oči, nos a ústa.

Co je potřeba pro výrobu tělíčka

  • bavlněná nebo lněná látka v jednotné barvě (bílá, růžová, hnědá, černá… barva kůže dětí na celém světě je odlišná)
  • materiál na vycpání, vata, odstřižky látek

Co je potřeba pro výrobu šatiček

  • barevné látky
  • krajka, vyšívací bavlnky, stužky
  • jehlice na pletení nebo háček

Co je potřeba na vlásky a obličej

  • obarvená vlna
  • stužky
  • bavlnky
  • barvy nebo fixy na látku
  • vyšívací bavlnky

Při výrobě panenek je třeba respektovat 3 podmínky:

  1. Panenka musí být nejméně 30 cm a maximálně 50 cm vysoká.
  2. Při výrobě nesmí být použity plasty, toxické barvy, knoflíky ani jiné pomůcky, které mohou děti spolknout.
  3. Každá panenka musí být po dokončení opatřena identifikační kartou – „rodným listem“, jehož formulář obdrží její tvůrce na požádání od Českého výboru pro UNICEF.

Prodej-adopce panenek

Celoročně si můžete vyrobené panenky v profilu UNICEF na Fleru. Částka, za kterou si můžete panenku zakoupit, činí 600 Kč.
Rodina nebo jednotlivec, který panenku zakoupí, tak vlastně symbolicky adoptuje dítě, které panenka představuje.

Celoročně si můžete vyrobené panenky zakoupit – „adoptovat“ také při návštěvě pražských prodejen zboží UNICEF v sídle organizace (Dům OSN, nám. Kinských 6, Praha 5) nebo v Nákupní galerii Atrium (Karlovo nám. 10, Praha 2).

Koncem kalendářního roku (v listopadu a prosinci) je pravidelně jejich prodej rozšířen o prodejní místa v síti OD IKEA i na jiných místech v ČR, o kterých vždy informujeme na naší internetové stránce a prostřednictvím médií. Aktuální seznam prodejních míst naleznete zde.

„Adoptivní rodiče“, kteří panenku zakoupí pro své dítě, vnučku, neteř, ale i kamaráda nebo kamarádku, pošlou tvůrci panenky pohlednici UNICEF, aby věděl, kde panenka našla svůj domov. Pohlednici získají při nákupu/adopci panenky od Českého výboru pro UNICEF jako její součást.

Šijeme vlasy a hlavu

Látku složíme lícem dovnitř a podle střihu si vystřihneme celou postavičku panenky (budeme tak současně stříhat přední i zadní díl panenčina těla).

Nachystáme si látku, která bude představovat vlásky, a na ni položíme oboustranně nažehlovací vlizelín. Podle šablony vystřihneme tyto vrstvy najednou. Pokud se vlizelín malinko posune, nevadí. Bude nám sloužit hlavně k zafixování vlásků k hlavičce panenky.

Vlásky můžete také vytvořit pomocí příze.


Vlásky i s vrstvou vlizelínu přiložíme na místo, kde obě vrstvy přižehlíme. Žehličku chvíli přidržíme na místě. Vlizelín je opatřen ztuhlými kapičkami lepidla, které se horkem rozpustí a přilne k oběma vrstvám látky (v případě oboustranně lepicího vlizelínu). Pokud použijete napařování, ještě tím schopnost lepidla přilnout zvýšíte.

Přižehlené vlásky v kraji prošijeme hustým klikatým (entlovacím) stehem. Nevolíme maximální šířku stehu, stačí šíře 3 mm.

Culíčky sešijeme 0,5 mm od kraje – viz obrázek.

Protože šijeme oblé švy, musíme udělat na látce nástřihy, aby se při obrácení na líc látka nekroutila. V zásadě si počínáme tak, že tam, kde je látky přebytek, musíme ji odstřihnout. Což je právě tento případ. Na obrázku vidíme, že nástřihy tvoříme ve tvaru písmene „V“. Vzdálenost mezi nástřihy určuje tvar švu. Mezi jednotlivými nástřihy by měl být šev jakoby rovný. To znamená, že čím kulatější linie švu, tím nástřihy hustší. Čím rovnější linie švu, tím méně nástřihů budeme provádět.

Špičku nastřihujeme tak, aby sestřižená špička švu představovala asi polovinu vnitřní špičky.

Nástřihy vedeme těsně k linii stehů, ale ne až k nim – asi 0,5 – 1 mm od nich nástřih ukočíme.


Pomocí hrotu nůžek látku obrátíme lícem nahoru. Aby byla špička pěkně ostrá, pomůžeme si jejich hrotem k jejímu vytvarování. Dáváme pozor, abychom látku nepropíchli.

Hranu švu v prstech promneme, aby byla švová linie pěkně v okraji. Přežehlíme.

Culíčky si položíme na místo, kde je chceme umístit…

… a obrátíme je dovnitř. Okrajová linie obličejíku bude pomyslnou osou souměrnosti, podle které culíčky otočíme dovnitř. Můžeme je pro jistotu přistehovat, nebo přišít.

Nyní na tuto vrstvu přiložíme zadní stranu panenky (lícem k líci).

Přišpendlíme nebo jinak zajistíme proti posunutí.

Odpovídající barvou niti prošijeme obvod hlavičky s vlásky.

Zbytek postavičky šijeme bílou nití. Na boku ponecháme nedošitý otvor (viz střihová šablona).

Detail šití mezi nožičkama. V rozkroku nebudeme šít šev do špičky, ale uděláme malý oblouček na šířku 2-3 stehů a ušijeme druhou nohu.

Před obrácením panenky na líc uděláme kolem dokola nástřihy podle tohoto obrázku.

Již obrácená panenka.

Panenku vyplníme rounem (vatou) a zašijeme otvor.

Panence namalujeme nebo vyšijeme obličejíček. Podmínkou pro jeho vytvoření je, že nesmíme používat knoflíky, korálky nebo toxické materiály. My jsme použili černý fix na textil a voskovky na textil.

Šatičky se naučíme v příštím díle!

Návod na panenku pro vás připravila Amélka.
Zdroj: http://www.fler.cz/magazin/panenka-ktera-pomaha-detem-307

 

Leave a Reply

MojeGalanterka