výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Háčkování s radostí 11

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

Škrobení

Ještě než půjdeme dále v háčkování, měli bysme si povědět něco dalšího, co potřebujeme u většiny dekorací a to je škrobení. Spousta lidí se teď lekne a bude mít chuť toho nechat. Není důvod se bát. Věřte mi. Také jsem koukala na kamarádku jak její ozdůbky byly pěkně naškrobené, tvrdé a vytvarované. Říkala jsem si, že tohle nikdy nemůžu zvládnout. No a zvládla, i když ještě občas udělám chybičku v ředění, ale to nevadí, vždy se to dá nějak předělat. Jen je třeba se do toho pustit.


Jelikož jsem tvor od přírody vcelku líný a snažím se si práci jak jen to jde ulehčit, vymyslela jsem si následující postup ( určitě to vymyslel i někdo přede mnou, takže moc nesázím na to, že je to můj objev 🙂 ) : – škrob ( jakýkoliv), používám především škrobenku nebo E30 s vůněmi, nebo jakýkoliv hustý, mazlavý ( neschne tak na rukou jako Alba efekt – vhodný pro ,,suché škrobení“- nanášení štětečkem na již vypnutou suchou ozdůbku).
Takže škrob naředěníme v poměru 1:1/2:1 (škrob:voda) s vodou, nejlépe do misky s víkem, pro pozdější použití.


– nachystáme si nerez špendlíky s hliníkovou hlavičkou (sáček stojí kolem 60,-), polystyrenovou desku, třeba tu tvrzenou k zateplování fasád, uříznu na obdelník 30×40/30×50.

– a můžeme škrobit, požadovanou ozdobu namočíme do škrobové lázně, vymačkáme přebytečný škrob, položíme na desku a začneme vypínat, kousek po kousku špendlíkem zafixujeme tvar, který chceme. Pomáháme si pomocnými špendlíky, kdy jeden nebo více špendlíků umístíme třeba do středu ozdoby, tak abychom si usnadnili napínání. Později je můžeme vyndat. Špendlíky nezatlačujeme příliš hluboko do desky, špatně se pak vytahují a také hliníkové hlavičky nechávají černé tečky na přízy.

– no a pak už necháme schnout, někdy den, někdy více, záleží na přízi. I prostorové ozdoby škrobíme stejně, jen je nenapínáme přímo na plochu desky ale vyplníme je polystyrenovými výplněmi, třeba kuličkami, srdíčky, hvězdami, zvonečky apod. Vše lze koupit řádově v korunách. Také třeba zvonky můžeme napínat na vršky od aviváže, kelímků od jogurtu a dalších plastových obalů. Vánoční baňku lze vycpat sáčky a po zaschnutí vytáhnout. Prostě jako formy na napínání může sloužit cokoliv co se nerozmočí, jen ze skla to jde pak hůře dolů, takže doporučuji skleněné formy zabalit do sáčku a pak napínat. Okraje ozdob vždy špendlíme k podložce. A pamatujte, jaký dáte ozdobě tvar při škrobení, takový jí zůstane. Je jen na vás jestli si ji vypnete více nebo méně. Hodně zdaru ve vaší práci Dupynová Věrka

Přečtěte si také:

 • Zelená kosmetikaZelená kosmetika Tato kniha, vznikla z touhy po kosmetice, kterou si doma vyrobíte s láskou a za použití surovin, které vyhovují právě vám a které jsou v České republice snadno dostupné. Jejím cílem je ukázat, že v jednoduchosti je krása a v přírodních […]
 • Prošívaná dekaProšívaná deka Suroviny: 2 vejce, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 vanilkový cukr, 100 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 1 lžíce kakaa, 200 ml mléka, špetka skořice, 1 hrnek moučkového cukru Náplň: 500 g měkkého tvarohu, 1 vanilkový cukr, 5 lžic moučkového […]
 • Skládaná přáníčka s překvapenímSkládaná přáníčka s překvapením Znáte to. Chcete někomu poslat pozdrav, pogratulovat k narozeninám nebo k nějaké zvláštní události, někoho třeba jen rozveselit nebo pozvat na oběd a nemůžete sehnat vhodné přání? Hledáte nápady na veselá a osobitá přáníčka, která […]
 • Kokosové „Rafaelo“Kokosové „Rafaelo“ Suroviny: 200 g kokosové moučky 2 dl slazeného kondenzovaného mléka loupané mandle Postup: Z kokosu a mléka vypracujeme hmotu a necháme ji vychladit. Do kousků vtlačíme mandli a zakulatíme. Obalíme v kokosu.
 • Soutěž: LETNÍ INSPIRACESoutěž: LETNÍ INSPIRACE Chystáte se na léto? Háčkujete (pletete) letní kloboučky, šatičky, čelenky, tuniky, plavky,…? Přijďte se podělit se svými výtvory a zároveň se zúčastněte soutěže o 10% slevu v e-shopu www.MojeGalanterka.cz Co je třeba udělat? Na […]
 • Salát na chlebíčky  Salát na chlebíčky  Suroviny: 200 g měkkého salámu 200 g cukety 100 g sterilované okurky 100 g sterilovaného hrášku 100 g cibule 200 g zakysané smetany sůl plnotučná hořčice pažitka Postup: Salám nakrájíme na nudličky, oloupanou cuketu a okurek nahrubo […]
 

3 komentářů k “Háčkování s radostí 11

 1. JanaJánska

  Dobrý den, chtěla bych sdělit jednu vychytávku ke špendlíkům. Místo nich lze použít nerezové jehly do injekcí, lze koupit v lékárně v jakémkoliv množství. 1 jehla stojí cca 56 haléřů. Kupovala jsem je dnes na radu známé.
  Ať se vám děvčata, daří a rada je k užitku :-).

 2. Marie Komínková

  Moje doplňující rady přicházejí asi pozdě, ale narok jsou Vánoce taky. Uháčkovala jsem už a naškrobila stovky vánočních ozdob, tak nějaké zkušenosti mám.
  Polystyrénovou desku doporučuji obalit například vyřazenou utěrkou nebo kusem plátna, silně naškrobené ploché ozdoby, případně dečky, na sebe rády kousky polystyrénu přilepují.
  Pro urychlení schnutí používám fén.
  V místech, kde se ozdoby rády prohýbají – jemné hvězdičky kolem středu, andělíčci v pase, se mohou potřít neředěným škrobem.
  A hlavně pozor na špendlíky, ať si nezkazíte práci rezavými skvrnami.
  Vánoce jsou už za 52 týdnů, nejvyšší čas začít háčkovat. Ale vážně, v prosinci je už pozdě!

  1. Dupynová Věra

   Dobrý den, děkuji za radu, ale možná že vás zklamu, nebo potěším?.Našla jsem si novou vychytávku a to v podobě pevěnjšího plastového obalu, podobného tomu, z nějž se vyrábí obaly na sešity. A obalila jsem si jím napínací desku. Nemusím nic sušit ani prát.Také doporučuji veškeré polystyrenové formy na napínání obalit třeba igelitovým sáčkem.Lépe se pak sundávají a nedeformují se při snímání z formy.

Leave a Reply

MojeGalanterka