výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Háčkování s radostí 1

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

Právě začínáme

V této rubrice vás seznámím se základy háčkování. Uvidíte, že tato technika je nejenom snadná, ale i zábavná. Většina lidí se bojí upjatosti vzorů ,, Háčkované jde poznat…“. Mýlí se. I u háčkovaných vzorů existují techniky, kde se dají střídat barevné vzory, vytvářet ornamenty, plastické, pružné i pevné. Dokonce takové, které si snadno zaměníte s pletenými. Ale k tomu se postupně propracujeme.

Háčkovat můžeme prakticky cokoliv, od dekorací, přes oblečení až k hračkám, dokonce lze vytvořit i šperky. Však uvidíte.

Nejdříve se musíte naučit počáteční utahovací smyčku. Bez té to prostě nejde. A také není na škodu si říci něco málo o počáteční výbavě. V podstatě stačí háček č.2 a tenká vlna nebo příze (viz. Foto).

Později pro jemné dekorace z bílé kordonetky nebo perlovky (označení příze), budeme potřebovat háček č.10 1,1mm.

Také se vám hodí nůžky, jehla s tupou špicí na sešívání dílů, špendlíky, krejčovský metr, pravítko ( pro výpočet hustoty háčkování ) a drobnou galanterii ( knoflíčky, suchý zip, korálky, apod. ).
Mě se nejvíc osvědčily háček, nůžky a příze.

Takže s chutí do toho, začínáme …

Jsem pravák, takže všechny postupy popisuji ze své orientace ruky. Háček držíme v pravé ruce a přízi v levé. Háček držíme v pravé ruce tak, že ho uchopíme mezi palcem, ukazováčkem a prostředníkem, zbytek háčku směřuje do dlaně. Špička vyčnívá tak 2 cm nad prsty.

Přízi vedeme přes levou ruku, začátečníci si můžou část ( asi tak 10 cm ) namotat kolem ukazováčku levé ruky, a to tak, že konec příze asi 20 cm necháme volně, zbytek příze pokračuje do klubka.

Volnou přízi otočíme kolem palce z vnitřní strany ruky a vedeme ji mezi prostředníček a prsteníček. Jimi volný konec přichytíme. Poté vsuneme háček pod smyčku a nahoru, kolem palce z vnitřní strany a háčkem zachytíme přízi směřující k ukazováčku a protáhneme smyčkou. Volný konec příze utáhneme směrem k háčku.


A můžeme pokračovat v háčkování. Počáteční utahovací smyčku máme a teď přijdou na řadu řetízková oka. Háčkem podebereme přízi ze předu do zadu a protáhneme počátečním utahovacím okem, vznikne řetízkové oko. Podle potřeby utáhneme nebo rozvolníme. Doporučuji začátečníkům háčkovat dlouhé šňůry řetízků. Kromě toho, že si během řetízkování osvojíte správné a nebo vám vyhovující držení háčku a příze, vzniknou pěkné a můžete i barevné šňůry, vhodné k dekorování. Třeba jako mašličky, dají se z nich lepit i koláže a dětem (pokud máte ) uděláte radost, že můžou lepit s vámi barevné obrázky.

Řetízek ukončíme tak, že poslední oko i s háčkem otočíme o 360°, z vrchu dolů a opět nahoru. Vznikne překřížené oko, kterým protáhneme přízi tak, jako u řetízkového oka, protáhneme delší nit, ustřihnete 10-20cm dlouhý konec a utáhneme. Šňůra z řetízků je hotová.

Pro další háčkování v řadě nad sebou řetízek neukončujeme, ale pokračujeme dál. O tom až příště….

 

Leave a Reply

MojeGalanterka