výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Maliny v našem jídelníčku

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

23.07.2021 Publikoval(a) (573)
Rubrika: Moučníky a dezerty, Ovoce | zelenina

Maliny vám určitě připomínají dětství, prázdniny u babičky, která vám dala na pití malinovou štávu. Ta radost v očích, když vaše děti teď konzumují maliny a jsou u toho krásně umazané, ta je nezapomenutelná. Přijde vám škoda z tak krásných plodů udělat džem? Určitě ne, protože jedině tak si uchováte to nádherné aroma malin až do zimy. Jste právě těhotná a chcete s o malinách něco dozvědět? Tak neváhejte a čtěte dál.
Maliny obsahují velké množství vlákniny, dále vápník, hořčík, fosfor, draslík, vitamín C a K, také biotin a měď.
Maliny obsahují tzv. kyselinu ellagovou, která je obsažena i ve třešních. Ta ničí rakovinné buňky.
Maliny by mohly být i do budoucna lékem na artritidu.

Maliny v těhotenství a při kojení
Maliny obsahují i antokyaniny, jež mají výbornou antioxidační schopnost. Proto i nastávající maminky by měly maliny zařadit do svého jídelníčku.
Lesní čaj z malin je jedním z mála neškodných bylinných čajů, které mohou pít pravidelně děti, těhotné a kojící ženy. Jeho svíravé působení posiluje svaly děložní. Maliny mohou pomoci také při potížích s pletí a vlasy v těhotenství a při kojení.

Řada žen pije čaj z listů maliníku nejen pro příjemnou chuť, často s těhotnými kamarádkami, ale i ve víře, že si zkrátí a usnadní porod. Pití maliníkového čaje je bezpečné a nevyvolá porodní bolesti. Dle doporučení a po konzultaci s vašim gynekologem, lze začít čaj pít po 36. týdnu těhotenství až do porodu od jednoho šálku až po 3 šálky denně.
Čaj z maliníku lze pít i po porodu, napomáhá zavinování dělohy po porodu, snižuje krevní ztráty po porodu a podporuje tvorbu mateřského mléka.

Pro koho není čaj z maliníku vhodný?
Pro ženy, kterým hrozí předčasný porod, pro ženy které rodily císařským řezem, čekající dvojčata, mající problémy s krevním tlakem, při zkracování děložního čípku v těhotenství.

Maliny v kuchyni
Jsou velmi křehké, proto je nutné s nimi zacházet opatrně. Pohléhají brzy zkáze, rychle plesniví. Po sběru je nutné je pečlivě přebrat a ihned zpracovat. Výborné jsou čerstvé, ale i mražené. Lze z nich vyrobit džemy, zavařeniny, zmrzliny i chutné dezerty a bublaniny. Dokonce i pálenky nebo víno.
Protože jsou maliny aromatické, využívají se do různých zavařenin v kombinaci s rybízem, třešněmi či angreštem. Z malin se dá vykouzlit řada výborných dobrot.

Maliny rostou na okrajích lesních cest. Můžeme je pěstovat i na své zahrádce u plotů. Sklízí se od června až do září. Maliny lesní jsou plody maliníku a počítáme je mezi nejoblíbenější lesní ovoce s velmi dobrou chutí a jemnou vůní. Sklízejí se ráno, do suchých smaltovaných, plastových nádob. Nikdy ne do pocínovaných nádob, poněvadž cín s barvivem malin reaguje a tvoří nevzhlednou inkoustovou barvu.

Léčebné účinky malin
1)při léčbě očních onemocnění, šerosleposti
2)působí na hebkost a pružnost kůže
3)pomáhají při onemocnění močvých cest a ledvin
4)využívají se též při silném menstruačním krvácení i krácení z nosu a dásní
5)čistí střeva a dásně

Zdroj:
Balaštík V.: Konzervování potravin v domácnosti, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1969
Bowden J.: 150 nejzdravějších potravin na světě, Fortuna Libri, Praha 2011
Bowden J., Tannisová A.: 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, 2010
Kröhnová M, S.: Bylinky pro děti a maminky, Grada, Praha 2010
Oberbeil K., Lentzová CH.: Ovoce a zelenina jako lék, Fortuna Libri, 2001
http://www.tehotenstviaz.cz

 

Leave a Reply

MojeGalanterka