výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Návod na háčkované srdíčko

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

Co potřebujeme:

 • klubíčko bavlněné příze (Camilla, Catania, Limone, Nela, Lenka, prostě co zrovna máte)
 • háček č. 2,5 (případně menší, pokud méně utahujete) – není záhodno, aby bylo srdíčko háčkované volně, potřebujeme co nejmenší otvory mezi sloupky
 • výplň – polyesterové vlákno (z hraček, polštářů apod.)
 • jehlu s větším ouškem
 • knoflíčky, mašličky, korálky atd. na zdobení

 Použité zkratky:

 • PO – pevné oko
 • ŘO – řetízkové oko
 • PDS – polosloupek (dlouhý polosloupek)
 • DS – dlouhý sloupek

Začínáme na 20 ŘO, které tvoří střed srdíčka. Háčkujeme v kruhových řadách okolo těchto středových ŘO. Každou řadu začínáme třemi ŘO a končíme jedním PO do TŘETÍHO ŘETÍZKOVÉHO OKA.

1. řada: do 4. ŘO vháčkujeme 3 DS.


Do následujících pěti ŘO vháčkujeme po 1 DS, tedy 5 DS.

Podebíráme dvě horní nitky řetízkového oka, dole nám zůstane jen jedna. Řetízková oka tak nebudou vytahaná a nebudou se v nich dělat nevzhledné otvory.

Do následujících pěti ŘO vháčkujeme po jednom 5 DS, které sháčkujeme v jeden – utvoříme si tak véčkový střed srdíčka.

Do dalších pěti ŘO opět po jednom DS (celkem tedy 5 DS). Zbyde nám poslední ŘO.

Do něj vháčkujeme 7 DS.

Tady je krásně vidět, jak se srdíčko začíná tvarovat.

Zde jsou vidět ony spodní smyčky základních řetízkových ok, do kterých budeme nyní háčkovat. Vpichujeme pouze do této jednoduché smyčky.

Rovnou také zaháčkujeme volný konec příze, který nám zbyl po uháčkování základního řetízku (to je ta druhá smyčka, kterou podebíráme háčkem).

Uháčkujeme 7 DS.

Do dalšího oka vháčkujeme 5 DS. Ta nám utvoří spodní špičku srdíčka.

A opět 7 DS. Zbyla nám poslední smyčka z posledního ŘO základního řetízku.

Do té vháčkujeme 3 DS. Spolu se třemi ŘO namísto prvního DS a následně třemi DS z počátku této řady (celkem tedy 6 DS + 3 ŘO) máme 7 DS jako v protilehlém koncovém oku.

První řadu máme hotovou a ukončíme jí pevným okem do TŘETÍHO ŘETÍZKOVÉHO OKA z těch prvních tří, pozor, nikoliv do té horní smyčky, jak jsme zvyklé z kruhového háčkování např. čepiček.

2. řada:

Uháčkujeme 3 ŘO a do STEJNÉHO OKA vháčkujeme 1 DS. Tvarujeme pravý horní oblouk srdíčka.

Do každého z následujících tří ok vháčkujeme vždy po 2 DS. Do dalších tří ok vháčkujeme po jednom DS.

Následujících pět DS opět sháčkujeme v jeden. Do dalších tří ok opět po jednom DS. Tvarujeme horní výkroj “V” srdíčka.

Do následujících sedmi ok, která tvoří levý horní oblouk srdíčka, vháčkujeme po dvou DS.

Potom 9 x 1 DS do každého oka.

Do dalšího oka 5 DS – tvarujeme spodní špičku srdíčka.

A opět devět DS do každého z následujícíh devíti ok.

Do zbývajících tří ok vháčkujeme vždy po dvou DS.

Druhou řadu ukončíme opět pevným okem do TŘETÍHO ŘETÍZKOVÉHO OKA z prvních tří, které nám nahradily první DS.

3. řada:

Uháčkujeme tři ŘO namísto prvního DS a do STEJNÉHO OKA vháčkujeme jeden DS. Do dalšího oka vháčkujeme 1 DS, do dalšího 2 DS, toto zopakujeme ještě dvakrát. Celkem jsme uháčkovali 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS.

Do dalších dvou ok vháčkujeme po jednom DS, do dalšího PDS (polosloupek).

Další tři oka (horní středová ve “véčku”) sháčkujeme polosloupky, tj. nahodit, háček vpíchnout do oka, nahodit protáhnout, znovu nahodit, háček vpíchnout do oka, nahodit, protáhnout atd. Na háčku máme sedm ok. Nahodíme znovu a přízi protáhneme všemi sedmi oky naráz. Sháčkovali jsme tři polosloupky.

Na druhé straně opět PDS – DS – DS.

Oblouk obháčkujeme: 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS (7 x jsme zdvojili DS).

Pokračujeme 11 x 1 DS…

…do dalšího oka (špička srdíčka) opět 5 DS…

… a opět 11 x 1 DS. Zbývá nám šest ok.

Do nich háčkujeme: 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS – 2 DS – 1 DS. Spolu se zdojenými DS z počátku řady máme celkem 7 zdvojení jako v protilehlém oblouku. Ukončíme do horní smyčky prvního sloupku ze tří ŘO.

Na vycpané srdíčko potřebujeme dvě identická srdíčka. Mohou být každé jinak barevná, v jednom srdíčku můžete namíchat i několik barev atp. U jednoho srdíčka necháme delší přízi, kterou budeme obě srdíčka sešívat k sobě.

Hotová dvojčátka nazdobíme podle svého vkusu.
Přiložíme je RUBEM k sobě a pěkně slícujeme očka, tj. středová oka musí sedět na středová oka atd.

Srdíčka začneme sešívat k sobě. Vpichujeme pod celá oka, tj. podebíráme obě smyčky obou ok. Sešíváme obnitkovacím stehem.

Když dojdeme ke dvěma středovým okům u horního “véčka”, vložíme mezi srdíčka očko z ozdobné stužky na zavěšení, kterou skrz obě srdíčka přišijeme. Dál pokračujeme v sešívání srdíček obnitkovacím stehem.

Ke konci si necháme cca 4 cm nesešité. Tímto otvorem srdíčko vycpeme polyesterovým vláknem a poté otvor sešijeme. Zapošijeme volný konec příze. Srdíčko máme hotové.

Za tento návod moc děkuji Leničce….další její dílka najdete zde: http://www.fizule71.blogspot.cz/

Přečtěte si také:

 • Návod na háčkovanou kytičku plněnou levandulíNávod na háčkovanou kytičku plněnou levandulí Potřebujeme: jakoukoliv přízi (zbytečků mám vždycky dost),  háček, nůžky, levandule, PES kuličky (na vycpání) Postup:  Střed kytičky - uháčkujeme 2x : 6 KS do stahovacího kroužku (magické oko). Do každého KS předchozí řady […]
 • Materiál přízí – akrylMateriál přízí – akryl Příze z akrylu má vynikající tepelné vlastnosti a využijete ji například pro výrobu zimních oděvů (ponožky, svetříky, apod.). Používá se jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem ke žmolkování. Výborně […]
 • Jarní speciál Ona Ví a nová várka tvořeníJarní speciál Ona Ví a nová várka tvoření Jarní sluníčko, čerstvá káva a pohoda v parku nebo na zahradě. K tomu nesmí chybět dobré čtení a nová várka inspirace z jarního speciálního vydání časopisu Ona Ví. V prodeji je informacemi nabitý Ona ví Speciál jarní mix od 6. května […]
 • Tvarohový moučník ke kávěTvarohový moučník ke kávě Suroviny: Těsto: 2 celá vejce 1 hrnek cukru krupice 1/2 hrnku oleje 2 hrnky hladké mouky 1 prášek do pečiva 1 vanikový cukr 1 hrnek mléka kakao 2 lžičky rozpustné kávy Krém: 1/2l mléka 2 vanilkové pudinky cukr podle chuti 2 […]
 • Polévka s ovesnými vločkami, červenou čočkou a zeleninouPolévka s ovesnými vločkami, červenou čočkou a zeleninou Suroviny: 2 lžíce červené čočky, 2 lžíce ovesných vloček, 1 mrkev, kousek celeru, 1 vejce, 1 lžíce olivového oleje, sůl, podravka bez glutamátu, čerstvé bylinky na ozdobu Postup: Na oleji si orestujeme ovesné vločky, červenou čočku, […]
 • Návod na háčkovaný přívěsek na klíče – smajlíkNávod na háčkovaný přívěsek na klíče – smajlík Potřebujeme: jakoukoliv přízi, háček, nůžky, knoflíky (oči),  jehla, PES  kuličky - na vycpání Postup: Uháčkujeme 6 řetízkových ok, která spojíme do kruhu. Do vzniklého kroužku háčkujeme 18 dlouhých sloupků, ukončíme pevným […]
 

Leave a Reply

MojeGalanterka