výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Háčkování s radostí 8

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, recepty

Umístění háčkovaných sloupků

Dalším zajímavým efektem při háčkování je umístění jednotlivých sloupků. Ty můžeme vpichovat do vrchních částí sloupků předchozí řady ( př.ř. ), nebo můžeme použít jen jednu nit vrchních částí. Buď přední nebo zadní. Záleží na nás, jakého efektu chceme dosáhnout. Tady se tvoří vlnky mezi řadami. Vhodné pro použití vytvoření trojrozměrných úpletů. Také se v této linii snadno ohýbá.

Jinou variantou je vpichování háčku mezi sloupky. Nové sloupky neprotahujeme přízí vrchních částí sloupků př.ř. , ale háček vpíchneme do volného prostoru mezi dvěma sloupky př.ř. (v druhé řadě už mezi první a druhý sloupek př.ř.) . Práce se tak zjemní a získá krajkový efekt.

Zajímavých efektů, vzorů dosáhneme kombinací různých druhů sloupků. Postupně si jich spoustu projdeme. Háčkování poskytuje široké pole využití i pro naši fantasii. Kromě háčkovaných dekorací a oblečení lze vytvářet i umělecká díla, jako např. sochy.

Háčkování do kruhu

A teď ještě něco málo k háčkování do kruhu. Začneme vytvořením kroužku. A to tak, že spojíme konce základního řetízku pevným okem. Pozor aby se řetízek nepřekroutil. Uháčkujeme první řadu, pro názoný příklad použijeme dlouhé sloupky. Takže uháčkujeme první řadu dl.sl. do kroužku z 5 řetízkových ok. Do kroužku pod řet.oka uháčkujeme 10 dl.sl. a spojíme pevným okem. Každou řadu začneme 3 řet.oky , dále pokračujeme dl.sl. . Ve 2.řadě uháčkujeme do každého sl.př.ř. , 2xdl.sl. , máme 20 dl.sl. ve 2.ř. .

Ve 3.ř. uháčkujeme 2xdl.sl. do každého 2.oka př.ř., a 1 dl.sl. . Máme 30 dl.sl. .

Ve 4.ř. uháčkujeme 2xdl.sl. do každého 3.oka př.ř., a 1 dl.sl. . máme 40 dl.sl. .

A tak dále až do požadovaného průměru kruhu. Pokud chceme třeba čepičku, přidávají se oka ne do plochého kruhu, ale do mističky. Určitě se o tom dále zmíním v samotných návodech na háčkování určitých prací, čepička, rukavice, apod. .

Tunýlek nám v tomto případě vznikne tak, že háčkujeme další řady bez přidávání dl.sl. ( už nerozšiřujeme) . Takže pokud chceme tunýlek od 4.ř. se 40 oky , háčkujeme např. 20 řad dl.sl. po 40 okách ( nebo na výšku práce kterou potřebujeme ) .

Určitě si vyzkoušejte, zda vám tento postup vyhovuje. Někdo oka více či méně utahuje a tomu bude muset přizpůsobit i přidávání ok. Také záleží na šířce příze a háčku. Hodně zdaru ve vaší práci.

 

Leave a Reply

MojeGalanterka