výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty

Háčkovaný kulíšek s norským vzorem

výtvory.cz | hobby, kreativní tvoření, recepty | Hobby, kreativní tvoření, receptyNorský vzorek je evergreen. Nikdy neomrzí a je nadčasový. Už dlouho jsem si říkala, jak by mohl vypadat v háčkovaném provedení, a protože mám teď v oblibě žinylkové příze a navíc, je ta zima, vyšetřila jsem si štědrovečerní chvilku na trochu háčko experimentu. 

Nejdříve jsem si vzoreček namalovala na čtverečkovaný papír, aby se mi to dobře počítalo. Upřímně, asi to může fungovat, u mne to však nezabralo. Kulíšek je háčkovaný krátkými sloupky a asi jak je žinylka taková huňatá a KS nebyly nad sebou, vůbec mi to nevycházelo. Takže nastoupila improvizace. Kulíšek je háčkovaný klasicky od vrchu, což znamenalo, že jsou stromečky vyháčkovány jakoby vzhůru nohama. I to je pro mne velký počin. Běžně si musím totiž automapu otočit klidně i vzhůru nohama, jen abych měla to co je napravo i v mapě vpravo read this post here. Asi mi v hlavě sepla nevím která hemisféra, že to prostě šlo samo. Vzhledem k tomu, že setík měl v zahraničí i v místních facebookových háčko skupinkách velký úspěch, rozhodla jsem se, že se o návod podělím kromě své stránečky i zde na Výtvorech. V podstatě je velmi jednoduchý jen než začnete, přečtěte si odstaveček užitečných tipů.

Odzkoušeno – užitečné tipy:

  • bílá mi trochu prosvítá za modrou. Jsou pasáže, kde vyloženě ne a jsou místa, kde je to vidět. Sice to umocňuje atmosféru norského vzoru, ale zatím se mi nepovedlo vymyslet, jak se tomu u žinylky vyhnout, třeba na to někdo přijde.
  • Část se stromečky je o něco pevnější než ostatní část kulíšku. Je to tak i v pletené verzi. U háčkování je potřeba na to myslet a moc neutahovat, i když to k tomu svádí, aby příze, vedená a zaháčkovaná za prací byla co nejméně vidět a člověk tak nějak podvědomě utahuje.
  • V tomto případě, když bylo moc utaženo, jsem háčkovala jen za přední nitku a vzorečku to nijak neublížilo. Když tak nad tím přemýšlím, možná by bylo fajn vyháčkovávat kontrastní barvou vždy za přední nitku, mohlo by to trošku nejen opticky, ale i plasticky vystoupit.
  • Krátký sloupek bílou barvou jsem nedokončila, ale při protažení nabrala modrou barvu. Vypadá to lépe a vzorek dělá jakoby véčka.
  • Vzoreček je napočítaný na 45 KS, což ovšem znamená, že v místě započetí a ukončení není jeden velký stromek, ale jsou tam dva malé vedle sebe.
  • ve žrabování je ubrané jedno očko, tj. je tam 44 oček a lem je háčkovaný o číslo menším háčkem, aby to nepovolilo.
  • Bílé jakoby tečky v horní části kulíšku jsou háčkovány jak se mi to líbilo, většinou každý buď osmý nebo devátý KS. Pravidelnost v tom ale nehledejte :).

Tak jdeme na to.

Kulíšek pro miminko s norským vzorem
Velikost: 36-37 cm, 0-2 měsíce
Příze: Himalaya Baby Dolphin tmavě modrá (80321) a Himalaya Baby Dolphin bílá (80301) zakoupíte zde .
Bambuli vyrobíte z Alize Decofur zakoupíte zde nebo Kartopu Tavsan Simli. Jak na háčkovanou bambulku jsme si ukázali zde. Můžete pořídit i bambulku hotovou třeba zde.
Háček: číslo 6 a číslo 5 (ale hodně utahuji, klidně vezměte menší)
Knoflíček
Jehla a nit
Hodinový rozpočet: cca 2 hodiny včetně úprav
Pro mírně pokročilé

PO – pevné oko
ŘO – řetízkové oko
KS – krátký sloupek
PRPDS – přední reliéfní polodlouhý sloupek
ZRPDS – zadní reliéfní polodlouhý sloupek

Začínáme vždy tzv. náhradou, tj. 1 ŘO = KS 2 ŘO = PDS a končíme PO. V návodu dále neuvádím. Na označovač a háčkování dokola jsem si osobně při tomto typu netroufla.

Tmavě modrá (háček číslo 6)
1. řada: 9 KS do magického kroužku
2. řada: 2 KS do každého KS z předchozí řady (18 KS)
3. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS a 1 KS (27 KS)
Ke čtvrté řadě přibereme bílou a vedeme ji za prací a jakoby zaháčkováváme do čepičky. Mrkněte do galerie na obrázek. Každý 8 KS děláme bílou barvou.
4. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS, 1 KS, 1 KS (36 KS)
V páté řadě děláme bílou každý 9 KS a začínáme od pátého KS.
5. řada: háčkujeme podle schématu 2 KS, 1 KS, 1 KS, 1 KS (45 KS)
V šesté řadě děláme bílou každý 9 KS a začínáme od třetího KS
6. řada: háčkujeme KS dokola čepičky (45 KS)
7. řada: háčkujeme KS dokola čepičky POUZE MODROU (45 KS)
V osmé řadě přibíráme opět bílou a vedeme ji za prací a začínáme se vzorem:
8. řada: každý 10-tý KS je bílý, ostatní KS jsou modré (45 KS)
9. řada: každý 9-tý a 10-tý KS je bílý, ostatní KS jsou modré (45)
10. řada: 3 KS modrá, 1 KS bílá, 3 KS modrá, 3 KS bílá, opakujeme dokola (45 KS)
11. řada: 2 KS modrá, 2 KS bílá. Odtud opakujeme 3 KS modrá, 2 KS bílá dokola (45 KS)
12. řada: 1 KS modrá, 3 KS bílá. Odtud opakujeme 3 KS modrá, 1 KS bílá, 3 KS modrá, 3 KS bílá dokola (45 KS)

Háček číslo 5, pouze bílá barva.
13. řada: náhrada za první ZRPDS. Opakujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS. POZOR jen 44!
14.-16 řada: náhrada za první ZRPDS. Opakujeme 1 PRPDS a 1 ZRPDS (44)

Uháčkujeme bambulku, případně koupíme a přišijeme hotovou, přišijeme knoflíček a zapravíme přízi.

TIP: U Dolphinky odstraníme cca 5 cm žinylky. Vykouknou dvě nitky. Ty rozpojíme a jednu provlékneme vedlejším očičkem a uděláme dva suky.

A to je celé. Ať se kulíšek líbí a dělá parádu. Určitě se pochlubte svými kousky pro inspiraci pro ostatní. Fotečky můžete vkládat třeba do komentářů nebo na FB stránce Vytvory.cz . Můžete se přihlásit i k odběru novinek tohoto webu.

Krásné a zimně naladěné tvoření Vám přeje

Katka

 

Leave a Reply

MojeGalanterka